2DEC2019

Fryshuset-ungdomar diplomerades för engagemang

Fredagen den 29 november diplomerades en grupp ungdomar för sitt arbete med Fryshuset under parollen hopp, inkludering och trygghet. Ungdomarnas uppmärksammades med blommor och diplom av kommunstyrelsens ordförande, Fredrik Kjos (M).

Kommunstyrelsens ordförande, Fredrik Kjos (M), lyfte ungdomarnas engagemang under diplomeringen.

– Våra ungdomar är en stor del av kommunens framtida samhällsbyggande och därför känns det extra kul att få träffa och diplomera ungdomar som aktivt engagerar sig i Upplands-Bro, säger Fredrik Kjos (M), kommunstyrelsens ordförande.

Drivkrafter

Utbildningen består av kurser, samtal och praktiska övningar i:

 • Konflikthantering
 • Hjärt- och lungräddning
 • Brandutbildning
 • Etik och moral
 • Lag och rätt
 • Jämställdhet
 • Situation, Beteende, Konsekvens (SBK)

Ett annat mål är att få ungdomarna att upptäcka sina egna drivkrafter.

– Under hösten 2019 har våra ungdomar aktivt deltagit på ett utbildningsprogram inom H.I.T (hopp, inkludering, trygghet). Syftet med programmet är att ge ungdomar kompetens kring samhällsfunktioner och en tilltro att närma sig samhället genom studier och arbete, säger Lewaa Elrubey, ansvarig för Fryshusets verksamhet i Bro.

Fortsatt engagemang

Efter utbildningen kommer ungdomarna tillsammans med sina ledare på Fryshuset att delta i olika aktiviteter för att leda vägen för andra unga.

Kommunens samarbete med Fryshuset

Relaterade nyheter

 • 5 AUG 2020
  Spridningen av coronaviruset och konsekvenserna för hälsa, välmående och ekonomi kan skapa oro som påverkar vardagen negativt. Nu har region Stockholm tagit fram ett kostnadsfritt självhjälpsprogram för den som vill lära sig att hantera...
 • 28 JUL 2020
  För att visa sitt stöd för allas värdighet hissar Upplands-Bro kommun regnbågsflaggan vecka 31 i Kungsängens och Bro centrum.
 • 16 JUL 2020
  Sedan sprängningen i Upplands-Bro den 29 juni pågår ett brett polisiärt arbete i området i tät samverkan med kommunens organisation och verksamheter. Den förstärkta polisnärvaron kommer att fortsätta en tid framöver, skriver polisen...
Upp