Teknisk nämnd

Tekniska nämnden ansvarar för

  • byggande och förvaltning av kommunens allmänna vatten och avloppsnät
  • avfallshantering
  • gator och vägar, cykelvägar och trafikanläggningar
  • parker och torg
  • skötsel för grönområden
  • friluftsområden och kommunägd skog
  • bostadsanpassningsbidrag

Tekniska nämnden är även personuppgiftsansvarig för behandling av personuppgifter i samband med det arbetet.

Vad Tekniska nämnden ska arbeta med styrs i ett reglemente  som Kommunfullmäktige beslutat om. Det hittar du i författningssamlingen. Se länk nedan.

Handlingar och protokoll

Möteshandlingar och protokoll publiceras löpande inför och efter sammanträdena. Dag framgår i nedanstående tabell.

Handlingar, eller delar av handlingar, som omfattas av sekretess eller restriktioner på grund av dataskyddsförordningen (GDPR) publiceras inte på kommunens webbplats.


Sammanträden och handlingar under 2019

Sammanträdesdag

Dagordning

Handlingar

Protokoll

13 februari 2019

Dagordning

Handlingar

Omedelbart justerad § 6

4 mars 2019




8 april 2019




24 maj




17 juni 2019




23 september 2019




21 oktober 2019




21 oktober 2019




2 december 2019






Sammanträdestider och handlingar under 2018

Sammanträdesdag

Dagordning

Handlingar

Protokoll

26 februari 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

16 april 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

18 juni 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

24 september 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

12 november 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

17 december 2018

Dagordning

Handlingar

Protokoll

Prenumerera


Ledamöter

Tekniska nämnden består av ordinarie ledamöter och ersättare under mandatperioden 2019-2022 enligt fördelningen nedan

 Parti 

 Ordinarie ledamot 

 Ersättare 

 Socialdemokraterna 

 3

 2

 Moderaterna 

 2 

 2

 Sverigedemokraterna 

 2

 2

 Vänsterpartiet 

 1

 1

 Kristdemokraterna 

 1 

 1 

 Centerpartiet 

 1 

 1 

 Liberalerna 

 1 

 1 

 Miljöpartiet 

 -

 1





Tekniska nämndens presidium

Ordförande
Marcus Sköld (M)

1:e vice ordförande
Karl-Erik Lindholm (KD)

2:e vice ordförande

Catharina Andersson (S)

Kontakta en politiker


Ordinarie ledamöter

Ersättare

Socialdemokraterna

Catharina Andersson

Harry Holmström

Linnea Nilsson

Leif Janson

Maikki Lemne


Moderaterna

Marcus Sköld

Jan-Erik Tärnström

Sune Alsgren

Andreas Åström

Sverigedemokraterna

Jan Ramstedt

Rolf Ringstrand

Börje Svensson


Vänsterpartiet

Kjell A Johansson

Amal Yazigi

Kristdemokraterna

Karl-Erik Lindholm

Per-Erik Nordell

Centerpartiet

Per Lindahl

 Anders Bjurefors

Liberalerna


Sören Fridman

André Javdan

Miljöpartiet


-

Tilman D Thulesius

 

Text för lättläst (radera textmodulen om sidan inte ska ha lättläst)