| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Publicerad: | 2010-02-03 |
| Kategori: | Näringsliv |
Arbetsförmedlingen har mer resurser än på länge för att kunna stärka insatserna så att fler människor kommer ut på arbetsmarknaden.
Samtidigt förväntas arbetslösheten öka de närmsta åren och vi står inför den största generationsväxlingen i modern tid. En halv miljon människor lämnar arbetsmark-naden de närmaste åren.
För att nå fler arbetsgivare startar Arbetsförmedlingen den 20 november en rikstäckande extern informa-tions-sats-ning - Stafetten. Vi vänder oss direkt till landets arbetsgivare och upp-manar dem att redan nu påbörja rekryteringen av sin framtida arbetskraft. Genom att göra det hinner arbetsgivarna få en kompetensväxling mellan dem som går i pension och de nya medarbetare som tar vid. Då kan företag och organisationer stå bra rustade inför nästa hög-konjunktur.
Läs mer om detta på www.stafetten.nu.
Sidan uppdaterad: 2010-03-29 Sidansvarig: Mathias Forsberg