| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Publicerad: | 2010-05-21 |
| Kategori: | Barn och utbildning |
Det firades med öppet hus på förskolans dag torsdag den 20 maj med fika, uppträdanden, utställning samt lekar och aktiviteter.
Första mars 1990 var en stor dag för Håbo-Tibble, då öppnades den nya förskolan på Gråbovägen 8, till stor glädje för bygdens alla barnfamiljer!
I år fyller förskolan i Håbo-Tibble 20 år. 1990 var förskolan, eller barnstugan som man sa då, en egen enhet med egen barnstugeföreståndare. Sen sommaren 2000 har Tjustaskolan och Håbo-Tibble förskola bildat en egen enhet. Det är kommunens enda enhet där förskola och skola ingår.
När förskolan byggdes så var den allmänna tron att den skulle behövas under 10-15 år sen skulle det inte finnas barnunderlag för en förskola i Håtuna Håbo-Tibble längre och då skulle lokalerna lätt kunna byggas om till lägenheter.
Nu vet vi att tillväxten i Håtuna och Håbo-Tibble har ökat och idag har förskolan ca 80 barn. Så många barn får inte plats i Gråbovägens lokaler så förskolan har flyttat in med två avdelningar i en av Tjustaskolans byggnader.
Många barn och vuxna har passerat genom åren. Kvar från den ursprungliga personalstyrkan finns idag fem personer på förskolan samt ytterligare tre som idag arbetar på Tjustaskolan. Tre av de barn som gick på förskolan när den var ny ingår idag i personalgruppen.
Sidan uppdaterad: 2010-05-21 Sidansvarig: Jan Näsmark